Hamilelik Günlüğüm

kim davies bebek bakımı ansiklopedisi ve hamile günlüğü

Hayatımızdaki değişiklikler bazen güzel, bazen kötü bazense mucize olurlar. Bizim bu aralar çok tatlı bir telaşımız var. Ailemizin minik bir üyesi daha olucak inşallah. 😍😄💓 Henüz miniminnacık. Bir limon kadar, 13 haftalık hamileyim. 

Epey sıkıntı atlattık bu süre içerisinde. Düşük tehlikesi geçirdim. 23 gün boyunca yemek yemek için bile yatağımdan kalkmadım. Kaç defa acile gittiğimi bilmiyorum. Daha 5 haftalıkken kan uyuşmazlığı iğnesi (rhogam) vuruldum. Hepsi geçti diye rahata ermiştik ki bu hafta da karnımda ara ara batma ve ağrı hissediyorum. Hemen doktora gittik yine istirahat dedi.. İş yapsam, ayakta dursam anlayacağım biraz. Yoruldum da böyle oldu diyeceğim ama.. İşe başlamadım, evde 2 gün yardımcım var, tüm temizliği o yapıyor. Ben sadece yemek yapıyorum o kadar.. Hiç böyle sıkıntılar yaşayacağım aklıma gelmezdi. Her şey insan için, öyle değil mi...

Hamileliğin güzel yanlarından biri de bitmek bilmeyen bir öğrenme isteği oluyor. Nasıl yetiştirmeliyiz bebeğimizi? Günde kaç saat uyumalı? Hangi bebek deterjanı, hangi bez, hangi krem? Bu liste aşırıııı uzar!!!😊 

Hamile kalınca önce bir günlük tutmak istedim ben. Araştırınca en beğendiğim Lyn Devon Hamilelik Günlüğü oldu. Rengarenk sayfaları var. Ultrason fotoğraflarının yapıştırılacağı alanlar, duygu ve düşüncelerin yazılacağı yerler, doktor randevu düzenleyicileri var. 

lyn hamile günlüğü
hamile günlüğünün içi
Telefonunuza hamile ajandası indirmek isterseniz benim kullandığım uygulama çok güzel. Happy Mom. Günden güne bebeğinizdeki değişimleri ve kendinizdeki değişimleri okuyabilirsiniz. Forum bölümünden diğer anne adayları veya yeni annelerle iletişim kurup aklınıza takılanları sorabilirsiniz! Hamilikle ilgili güncel bir blog köşesi de var.

Peki Hamileliğimde hangi kitapları okuyorum?

Hamilelikle ilgili, bebek bakımıyla ilgili ve bebeğin psikolojik gelişimiyle ilgili kitaplar okuyorum. 

Adem Güneş'in 
Doğal Ebeveynlik
Güvenli Bağlanma
0-6 Yaş Dönemi Çocuk Eğitimde 100 Temel Kural

kitaplarını aldım. Güvenli bağlanmayı okuyorum şu anda. Aynı zamanda eşimle Youtube'daki Adem Güneş'in videolarını izliyoruz.

Ayşe Öner'in Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı'nı aldım ve okuyorum. Bu kitabın yazarı doula. Doula doğum öncesi, doğum anı ve sonrasında anneye ve bebeğe destek olan kişidir. Fiziksel, duygusal ya da bilgilendirici şekillerde yardımcı olur. İstanbul Bebek'te bir merkezi var. Bir çok ünlünün doulasıdır. Bunlardan biri de Gülben Ergen'dir.

Kitapta hamilelikte yapılacak egzersizler, bebek bakım eşyaları, bebeğin nasıl tutulacağı - yatırılacağı, lohusalık döneminde dikkat edilmesi gerekenler vs. çok kapsamlı anlatılmış.

Benim en beğendiğim ve elimden düşürmediğim kitaba geldim şimdi de! 

Kim Davies'in Doğal Yöntemlerle Bebek ve Çocuk Bakım Kitabı.

kim davies bebek bakımı ansiklopedisi
Kim Davies'in kitabından sayfa örneği
Bu kitabın yazarı İngitere'de yaşayan bir Koreli. Modern yöntemlerin yanında geleneksel yöntemlere de yer veren bebek bakımıyla ilgili aradığınız her şeyi adım adım fotoğraflarla anlatan harika bir kitap. Kitap Yurdu'ndan 52 TL'ye aldım. Kesinlikle tavsiye ederim!

Bunların yanında hamile pilatesine ve hamile yogasına gitmek istiyorum. Ancak kendimi bir türlü tam iyileşmiş hissedemediğim için sürekli erteliyorum. 

Doktorum 12 hafta bittikten sonra hamile pilatesini desteklediğini söyledi. Ben de Gaziantep'te bulduğum bir gebe okuluyla konuştum. Buradaki hoca aynı zamanda doulaymış, 3 yıldan beri sorunsuz hamile pilatesi ve hamile yogası yaptırdığını söyledi. Hiç erken doğum yaşanmadığını ve normal doğum için çok faydalı olduğunu anlattı. Eğer ki hamileliğinizde kendinizi iyi hissediyorsanız hamile pilatesine ya da hamile yogasına gitmeyi düşünebilirsiniz!

2 yorum:

  1. ayyyy senin adına çok sevindim ablacım.Allah hayırlısıyla kucağına almayı da nasip etsin.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok teşekkür ederim canım 😊❤️ Amiiiiiin inşallah Rabbim nasip etsin 🤲🏻😊

      Sil

Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim :) Yorumlarınızla ne düşündüğünüzü paylaşırsanız çok mutlu olurum :)
Sevgiler ^ ^

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

- DESIGNED BY ECLAIR DESIGNS -