VERİMLİ DERS NASIL ÇALIŞILIR


Bugünkü yazım her zamankilerden farklı. Hukuk Fakültesini nasıl kazandığımı anlatacağım. Verimli ders nasıl çalışılır sorusunu kendi yöntemleriyle cevaplayacağım. Hangi çalışma alışkanlıklarımın olduğunu ve hangi dersi nasıl çalıştığımdan bahsedeceğim. Hukuk Fakültesi ya da Tıp Fakültesi, hiç fark etmez. Hangi dersi nasıl çalışacağını öğrenmiş bir öğrenci dikkatini vererek azimle çalışırsa her istediği fakülteye girer! 

Öğretmen Lisesi mezunum ben. 2010 - 2011 öğretim yılında mezun oldum. Sayısal Bölüm öğrencisiydim. Lise son sınıfa gelene kadar hangi mesleği yapmak istediğime karar veremedim. Komiser, avukat, doktor, dişçi, eczacı, işletmeci, ressam, öğretmen. Hepsini belli sürelerde istedim, kendimi o meslekte hala ettim. Lise sonun ikinci dönemine girmeye 1 ay varken istediğim mesleğe karar verdim. AVUKAT olacaktım. Çok şükür hiç sene kaybım olmadan Allah nasip etti. Lise sonda bölüm değiştirmek yasaktı o zamanlar. İkinci dönem puan kesintisi olacağını bilmeme rağmen bölüm değiştirdim. ''Eşit Ağırlık''çıydım artık. Fizik, kimya, biyolojim çok iyiydi. Zaten YGS'de Fen Bilgisi Bölümünden 40 sorudan 2 yanlış 3 boşum vardı. Bu beni eşit ağırlıkçıların çok önüne geçirdi. Çünkü 4 yıl eşit ağırlık okuyanların fen bilimlerindeki netleri çok azdır. Benim edebiyat, coğrafya ve tarih vasat durumdaydı. Bir an önce çalışmam gerekti! Hepsini sıkı çalışarak hallettim çok şükür!

YGS TM5 sıralamam 6 bin küsürdü. LYS sıralamam ise 9 binlerdeydi. 

Sınav tercihlerim sırasında Mersin'de yaşadığımızdan babam uzağa gitmemi istemedi. Böylece Antep'te okudum ve Gaziantep Üniversitesi'nden mezun oldum.

Peki genel ders çalışma düzenim nasıldı?

Öncelikle her gece yatmadan önce ajandama o gün nelere çalıştığımı ve yarın nelere çalışacağımı ayrıntılarıyla yazardım. 

Örneğin :

Güvender Fizik Konu Çalışma Kitabı Kaldıraçlar konu çalışması yap.
Esen Matemetik Soru Bankası İntegral 2 test çöz.
Final Türkçe cümle anlamları 2 test çöz.

Bugün 5 matematik yaprak testi çözdüm.
Esen Biyoloji Hücre konusunu çalıştım. Tüm testlerini çözdüm.

Her gün bu şekilde not ettim.

Lise 1'den itibaren düzenli şekilde ders çalıştım. Lise 1 - 2 - 3 'te günlük 2 ile 3 saat arası çalıştım. Bu çalışmalarımı hiç geçiştirmedim. Mesela kolay olsun diye bildiğim konularda soru çözüp durmadım. Onun yerine sürekli bilmediğim konuları kaynaklardan çalışarak kendimi zorladım.

Lisenin yanında dershaneye de gittim. Hiç özel ders almadım. 

Benim en iyi yaptığım ders çalışma alışkanlıklarımdan biri yapamadığım tüm soruları sormamdı. Hem denemelerden hem de test kaynaklarımdan yapamadığım soruları kestim. Onları derslere göre ayrı dosyalarda sakladım. Bir öğretmen bulduğumda hemen sordum. Sonra tüm çözümleri öğretmenden sonra, kendim onun gibi çözmeye çalıştım. Sadece sormak yeterli değil. Aynısını yapmaya çalışıp iyice anlamak gerekli.

Her gün 50 sayfa kitap okudum. Asla zaman kaybı olarak görmedim. Bu kitap okumalarım sayesinde denemeleri çok hızlı çözüyordum. Deneme sınavlarımda geriye kalan zamanlarımı boş sorularıma geri dönüp yapmaya çalışarak geçiriyordum. Ayrıca türkçede herkesin zaman kaybettiği paragraf sorularını 40 saniye gibi bir sürede çözüyordum. 

Hangi derse nasıl çalıştım ?

Matematik, Geometri Fizik ve Kimya, bolca soru çözümü ister. Biyoloji de bolca konu çalışma ister. Ben hem konu çalıştım hem bolca soru çözdüm.

Matematik - Geometri YGS sınavında 40 sorudan 1 yanlış 5 boşum vardı. LYS'yi hatırlamıyorum.

Coğrafya dersi için konu anlatım videosu satın aldım ve videodaki öğretmeni dinleyip kendim için minicik notlar aldım. Bunları ara ara tekrar ettim ve soru çözdüm.

Tarihi Edam Yayınları özet kitapçıktan hızlıca okudum ve çok soru çözdüm. 

Edebiyat beni zorladı biraz. Hiç bilmiyordum çünkü! Kitaptan çalışmamın yanında küçücük not kartları aldım. Sürekli onlarla yazarları - eserlerini ezberledim. Yine çok soru çözmeye çalıştım.

Çok soru deyip duruyorum ama benim arkadaşlarım günlük 1000 soru civarı çözdüklerinde çok şaşırırdım. Benim çok soru çözdüm dediğim bir gün 250 - 300 soru çözmüşümdür.

Arkadaşlarımın hepsi de çok çalışkandı. Hepimiz birbirimizin dersleri için moral olurduk. Çok şanslıydım. Çevre çok önemliymiş, geçmişi düşününce daha iyi anlıyorum 😊

Ders çalışacağım diye asla sosyal aktivitelerden eksik kalmadım. Arkadaşlarımla her hafta sonu mutlaka sinema & yemek & kafe oturması yaptım. Bu zaman kaybı ya da dikkat dağınıklığı sebebi değil. Aksine bu beni sıkılmadan ders çalışabilmeye teşvik ederdi. Ders çalışmam için motive olurdum.

Ders çalışırken asla müzik dinlemedim. Benim dikkatimi dağıttı. Kendinizi en iyi siz bilirsiniz. Dağıldığını hissediyorsanız siz de dinlemeyin. İlla ki ben ders çalışırken müzik dinlemek istiyorum diyorsanız sözel derslerde ASLA dinlemeyin.

Lise sonun birinci döneminde günlük 3- 4 saat ders çalışmaya gayret ettim. İkinci döneminde ise okula gitmediğim, izin aldığım günler 6-7 saat çalıştım. 

Üniversiteye hazırlanırken illa benim çalıştığım kadar ders çalışmanız gerekmez. İstediğiniz bölümün puanlarına ya da azminize bağlı günde 1 saat çalışarak bile kazanabilirsiniz. 

Yeter ki verimli çalışın.

Yeter ki hangi derse nasıl çalışacağınızı bilin.

Yeter ki bilmediğiniz - yapamadığınız soruları sorun ve sormakla da kalmayın. Kendiniz de öğretmeninizin gösterdiği yöntemle tek başınıza o soruyu yapmaya çalışın. Böylece bir daha karşınıza benzeri çıktığında asla kaçırmazsınız.

Ve mutlaka günde 10 sayfa bile olsa kitap okuyun. Size çok şey kazandıracak, emin olun.

Umarım ders çalışma alışkanlıklarım sizin de işinize yarar. Verimli ders çalışmak ve çalışmış olmak için ders çalışmak arasında çok fark var. İlerleyen zamanlarda Hukuk Fakültesi okumak ve okuduktan sonra avukat olmak hakkında bir yazı yazmayı planlıyorum. Sormak istediğiniz şeyler varsa mutlaka bekliyorum! 

Sevgiler!

İyi Çalışmalar!
5 yorum:

 1. Ders çalışacak arkadaşlar için güzel metotlar. Emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
 2. Yüksek lisansım boyun tek yaptığım tüm arkadaşlarım ile iletişimimi kesmek oldu. Tam 6 ay boyunca sadece masama çay bırakan annem dışında kimse ile doğru düzgün konuşamadım. Çok da ders çalışmamak gerek diye düşünüyorum bir öğretmen olarak :) Saygılarımla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazımda da belittiğim gibi sürekli ders çalışmamak gerek. Mutlaka sosyal aktivitetelere arkadaşlarınızla ve ailenizle katılmalıydınız. Bu tür etkinlikler motivasyon kaynağınız olurdu. Bir avukat olarak :) saygılarımla...

   Sil
  2. hahahaha harika :) iyi bloglar efendim...

   Sil

Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim :) Yorumlarınızla ne düşündüğünüzü paylaşırsanız çok mutlu olurum :)
Sevgiler ^ ^

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

- DESIGNED BY ECLAIR DESIGNS -