YOGA mı PİLATES mi | Farkları | Faydaları

yoga matı

3 yıl pilates yaptıktan sonra, son 5 ay kadar zamandır neredeyse hiçe indirmiştim sporu. İki hafta önce yogaya başladım! Gitmeye başladığım kurs merkezini internette araştırma yaparak buldum. Aslında bulmak istediğim matlı pilates dersiydi. Yıllardır bildiğim bir spor sonuçta..

Araştırma yaparken Dilmun Kişisel Gelişim Merkezi adında bir yerde sabahları hanımlara özel yoga dersleriyle karşılaştım. Gittim ve 1 aylık kaydoldum. Haftada iki gün sabah 10'da. Yoga hakkında pek bir bilgim yoktu başlarken. Sadece pilatesin yoganın çoğunu kapsadığını biliyordum. Yoga hocası biraz bilgi verdi önce.

8 farklı yoga çeşidi varmış. Benim yaptığım Kral Yogası yani Raja Yoga'ymış. Bu yoga çeşidi en sık yapılanıymış. Meditasyondan çok fiziksel hareketlerle yapılanı buymuş.

Pilatesle yogayı biraz karşılaştırayım size.

^ Pilatese başlamadan önce esneme hareketleri yapılır.

^ Yogada uygun pozisyonda dik oturarak nefes egzersizleri ile başlanıyor. Her defasında şart olmasa da çoğunluk böyle yapıyor. Sonrasında yavaş yavaş hareketler uygulanıyor.

^ Hareketler bana daha çok pilatesteki esneme hareketleri gibi geldi. Farkı yavaş yavaş uygulanıyor. Uzun süre aynı pozisyonda kalınıyor.

Belki aynı şekilde 1 dakika dursanız kaslarınız fazla kasılmayacak ama 3 dakika aynı şekilde kaldığınızda zorlanıyorsunuz ve kaslarınızın nasıl gerildiğini müthiş hissediyorsunuz.

^ Pilates yapılırken burundan nefes alıp ağızdan veriliyor, yogada nefes burundan alınıp burundan veriliyor.

^ Yogada; zihinsel rahatlama, dikkat toplama, dengede kalma, dinginlik gibi değerler kazanılıyor. Pilateste böyle kazanımlar vaat edilmiyor.

^ Pilateste hareketlerin bitiminde, esneme hareketleri yapılarak bitiriliyordu yogada ise çok farklı bir şey yapılıyor.

yoga dersi

Dinlendirici bir müzik eşliğinde matın üzerine uzanıp üzerimize ince bir battaniye örtüyoruz. Hoca da olumlama cümleleri söylüyor. Tabi gözümüz kapalı hayal ediyoruz........

.......Bilincimiz açılıyor...

.......Kendimizi çok seviyoruz...

gibi..

Yoganın pilatesteki gibi bölgesel incelme sağlayacağını düşünmüyorum. Ancak bütün vücudu sıkılaştıracağı için bedende orantılı bir incelme sağlayacaktır. 

Sonuç olarak yogayı sevdim ve yapmaya devam edeceğim. Ancak pilates yapmayı da bırakmayacağım. Haftada 1 defa bile olsa düzenli olarak yapacağım.

En son sizinle youtubeda en sevdiğim pilates ve yoga kanallarını paylaşacağım. Evden yapmak isterseniz en iyileri bunlar!

YOGA mı PİLATES mi | Farkları | Faydaları

Chloe Ting Pilates kanalı

Yoga With Adriene Yoga kanalı

Sarah Beth Yoga kanalı

Fitness Blender Pilates kanalı

4 yorum:

 1. spordan sonra ki ağrılar :))) inşAllah 1 ay boyunca her şey istediğin gibi gider :)) bence formatın güzel sen nasıl iyi hissediyorsan.

  sevgilerimlee :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım ☺️ Hamlamak çok fena cidden 😆

   Sil

Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim :) Yorumlarınızla ne düşündüğünüzü paylaşırsanız çok mutlu olurum :)
Sevgiler ^ ^

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

- DESIGNED BY ECLAIR DESIGNS -