Son Yılların Trendi ASMR Nedir ve Nasıl Yapılır?

sabun asmr kesmek

ASMR nedir diye hiç merak ettiniz mi? ASMR'nin açılımı Automonous Sensory Meridian Response'dur. Kelime kelime Türkçe çevirisi Otomatik Duyusal Meridyen Tepkisi'dir. Aslında biz ona iç gıdıklanması diyoruz. Hoşumuza giden, bizi kendisine çeken, bir nevi hipnotize edici sesler. Ben 1 hafta önce öğrendim anlamını. Aslında neredeyse herkesin şahit olduğu bir duygudan bahsediyorum. Ancak isminin ASMR olduğunu herkes bilmiyordur. Dünyada çoktan viral olmuşken Türkiye'de son yıllarda bu kadar ünledi.


ASMR'nin ülkemizden bir örneğini vereyim. Hatırlar mısınız TRT'de ünlü ressam Bob Ross resimler yapardı? Kendisi az konuşurdu ve fırçasıyla paletinden boyaları alıp tuvale dokunuşlarını duyardık. İzlerken bu sesleri duymak iç gıdıklayıcı şekilde hoşumuza giderdi değil mi? Bob Ross resim yaparken ASMR tekniği kullanıyordu.

Çoğu insan su şırıltısı veya yağmur damlaları seslerini rahatlatıcı olarak dinliyor hatta geceleri derin ve rahat uyumak için kullanıyor. İşte bu tür sesler de ASMR'dir.

Ben yaklaşık 1 yıldır Youtube'da bir kanal takip ediyorum. Yemek tarifleri videoları harika seslendirmelerle birlikte hazırlanmış. Suyun bardağa doluşu, ocağın açılması, tencerenin içindeki yemeğin fokurtusu gibi.. Harika bir ASMR örneği bence.

Limonlu Tart Nasıl Yapılır Videosu :
Fısıldayarak konuşan bir kız farklı farklı eşyaları eline alarak ses çıkartıyor ve 19 milyon defa izlenmiş. ASMR videolarının en ünlülerinden biri :Bir tane de ben ASMR videosu çektim. Benimki sabun kesmek üzerine. Kameranın mikrofonu yeterli olur sandım ama biraz daha şiddetli ses tonuna ihtiyacım varmış. Bir daha çekersem harici mikrofon kullanacağım. Sabun kesmek sandığımdan daha eğlenceliydi. Kalan sabunları eritmeyi denedim ama istediğim şekli almadı ben de çamaşır makinemde kullandım 😊 Umarım beğenirsiniz 😅😬


Sevgiler 💛

2 yorum:

  1. Çok güzel anlatmıssin videonuda begendim YouTube kanalın varsa adi ne

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok teşekkür ederim :) Youtube kanalım kendin yap atölyesi.

      Sil

Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim :) Yorumlarınızla ne düşündüğünüzü paylaşırsanız çok mutlu olurum :)
Sevgiler ^ ^

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

- DESIGNED BY ECLAIR DESIGNS -