Karışık Turşu Yapımı

karışık turşu yapımı

Turşu yapmak için her ne kadar geç kalmış olsam da sonunda kurduğum için mutluyum. Özellikle salçalı yemeklerin yanına pilavla birlikte çok yakışıyor. Evde yapılan turşunun da yerini bir şey tutmuyor. Turşu-Kur bile kullanmamak lazım. Tamamen doğal olacak turşu! Ekşi, biraz acı ve kütür kütür olacak. Anlatırken bile canım istedi. Turşuyla birlikte suyunu da içeceksin. Ben bazen turşu suyunu pilav tabağıma döküyorum😁 Bilmiyorum başka yapan var mıdır, süper oluyor. Mm mm 😋

Acı süs biber turşusunu önceden yapmıştım. Bu da karışık turşu oldu. Acur bu mevsimde kalmadığından turşumda yok. Havuç, antep biberi ve lahana var. Turşu suyunu ölçülü hazırladım. Şimdi ölçülerini de paylaşacağım.


Havuçları salatalık soyacağı ile kolayca soydum, her birini 8 parçaya kestim. Biberleri ortadan ikiye kestim, tohumları çıkardım. Antep biberi felaket acı, eldivenle yaptım ama zavallı boğazım mahvoldu. Lahana yapraklarını elimle parçalara böldüm.

İki tane 5 kiloluk pet şişe iki tane 1 litrelik kavanoz kullandım.

Turşuyu sıra sıra şu şekilde yaptım.

Temiz bir tülbenti 4 parçaya böldüm. Bu parçaların iki tanesini kullandım. Şöyle ki ; tülbent parçasının içine bir su bardağı simiti (ince bulgur) koyup ağız kısmana düğüm attım. Bu şekilde iki tane bohça hazırladım. Büyük şişelerin dibine bu bohçaları koydum. Sonra malzemeleri doldurdum. Turşunun dibindeki simitler turşuya harika bir lezzet verecek. Küçük kavanozların dibine ise nohut koydum. Nohut da simit gibi etki ediyormuş. Bunu yeni öğrendim, deneyip göreceğim!

karışık turşu yapımı

karışık turşu yapımı

Turşu için

2 kilo havuç
2 kilo biber
1 lahana
4 baş sarımsak
Bir miktar asma yaprağı

Turşu suyu için her 1 litresine

3 yemek kaşığı turşuluk tuz (dolu dolu, bombeli doldurdum kaşıkları)
1 tatlı kaşığı şeker (silme kaşık)
Yarım su bardağı elma sirkesi
Yarım limonun suyu

kullandım.

Turşu suyunu 6 litre hazırladım. Turşu suyu malzeme ölçülerini 6 ile çarparak yaptım yani. Turşu suyu azıcık tuzluya yakın olacak. Tuzu az olursa turşu bozulur, emekler heder olur. Fazla tuzlu olursa yenmez. Aman dikkat!

En dibe bohçaları koydum. 6 - 7 sarımsak ekledim. Sonra bir avuç biber - bir avuç havuç - bir avuç lahana şeklinde sıra sıra şişeler dolana kadar doldurdum. Ara ara sarımsak ekledim. Malzemeleri sıkışık sıkışık doldurdum. Arada şişeyi tezgaha vurup güzelce yerleşmelerini sağladım. Turşu suyunu doldurup yine biraz salladım, şişeyi tezgaha vurdum, içindeki hava kabarcıkları gitsin diye. En son da asma yaprakları ile turşunun üzerini kapattım. Şişelerin kapaklarını kapattım ve kaldırdım. 3 gün boyunca biraz sallayacağım, sonra da hazır olmasını bekleyeceğim. 👌

karışık turşu yapımı

Ben karışık turşuyu bu şekilde hazırladım. Sizin yaptığınız farklılıklar ya da eklemek istedikleriniz var mı?

Herkese sevgiler 💓

Edit : Turşumu 19. gün açtım. Müthiş oldu. Her sene bu ölçüyü kullanacağım. Ekşisi tuzu enfes ve kütür kütür!

2 yorum:

 1. Hiç turşu yapmadım şimdiye kadar. Hep annemden geçiniyordum. Şimdi denemek istiyorum. Bu tarif iyi oldu. Elinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) inşallah iyi ki denemişim dersiniz :)
   Sevgiler

   Sil

Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim :) Yorumlarınızla ne düşündüğünüzü paylaşırsanız çok mutlu olurum :)
Sevgiler ^ ^

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

- DESIGNED BY ECLAIR DESIGNS -