Göz Batmasına Evde Yapabileceğiniz 5 Farklı Çözüm

Göz Batmasına Evde Yapabileceğiniz 5 Farklı Çözüm

Göz batması özellikle kış aylarında sıkça yaşanan, kişinin günlük hayatını çok önemli bir şekilde olumsuz etkileyen büyük bir sorun olabiliyor. Göz batması ile ilgili evde kendiniz yapabileceğiniz çözümlerden bahsedeceğim bu yazımda.


Gözlerimden lazer ameliyatı olana kadar 9 yıl boyunca lens kullandım. Lens kullanıyorsanız, gözünüze kaçan ufacık bir toz tanesi bile gözlerinizin aşırı bir şekilde batıp, damla damla göz yaşlarınızın akmasına sebep oluyor. Bu yüzden bir çok ürün ve doğal yöntemler denedim ve tabi ki bazılarından çok olumlu sonuçlar aldım. Evde kendi kendinize yapabileceğiniz çok basit yöntemler var 😊  Bunların sayesinde gözünüze bir şey kaçması veya gözünüzün iltihaplanması durumlarında müthiş fayda göreceksiniz. Bazen de gözdeki batma göz kuruluğundan kaynaklanıyor. Göz kuruluğunuz varsa ''eyestil göz damlası'' benim en beğendiğim göz damlasıdır. Tahmin edersiniz ki lens kullandığım sırada göz kuruluğu da yaşadım. Göz kuruluğu için de evde kendiniz yapabileceğiniz şeyler var.


Öncelikle hangi doğal malzemelerden faydalanacağımıza bakalım :

1. Sarımsak

2. Çay

3. Bal

4. Süt

5. Salatalık

Sarımsak

Sarımsak doğal bir antiseptiktir. Gözlerinizde arpacık (halk arasında it dirseği de deniliyor) çıkacağı zaman göz çevresinde batma veya hassasiyet olur. Veya göz çevresinde mikroplanma olabilir. Bunu nasıl durdurabilirsiniz?

Sarımsağı ikiye bölün ve sıkarak suyunu çıkarmaya çalışın. Sarımsağı gözünüzdeki batan yere sürün. Aşırı bir yanma olacak. Gözlerinizi kapatmamaya çalışın. Kapatırsanız sulanan gözlerinize sarımsak kaçacak. Bu yüzden 1 dakika kadar gözlerinizi kırpmayın. Gerekirse göz kapağınızı elinizle tutun. Bu yanma geçtiğinde sarımsak sürdüğünüz yer birkaç saat kızarabilir. Panik yapmayın, kızarıklık geçici. Bu sayede arpacıktan kurtulmuş olacaksınız 😊

Çay

Gözünüze bir şey kaçtıysa ve ne kaçtığını göremiyorsanız veya çıkaramıyorsanız imdadınıza çay yetişsin. Demlenmiş çayı soğuduktan sonra bir çay kaşığı yardımıyla gözünüze damlatın. Gözlerinizi 5 dakika kapalı tutun. Gözünüze giren şey göz pınarınızdan çıkacak.

Gözünüzün mikrop kaptığını ya da kapacağını hissettiğinizde de bu yolu deneyebilirsiniz.

Bal

Balın göze ne kadar faydalı olduğunu denemeden önce bilmiyordum. Gözdeki batmaya inanılmaz iyi geliyor. Gözünüzü harika bir şekilde temizliyor emin olun.

1 damla bala 5 damla suyu karıştırın. Ben yemek kaşığında karıştırıp çay kaşıyla gözüme damlatıyorum. 5-10 dakika arası gözlerinizi kapalı tutun ve göz pınarınızdan iltihapların çapak şeklinde çıktığını görün. Eğer ki yarım saat kadar bekleyip bir daha aynı şekilde damlatırsanız daha çok etkisini görürsünüz.

İlk damlattığınızda gözler biraz yanıyor. Belki genzinizden şekerli bir şeylerin aktığını da hissedebilirsiniz 😊

Süt

Eğer ki gözünüzdeki batma kuruluktan kaynaklanıyorsa sütün çok faydası oluyor. Sütü sulandırmadan direk gözünüze damlatın ve 5 dakika kadar gözlerinizi kapalı tutun.

İsterseniz pamuğu süte batırıp kapattığınız gözlerinizin üzerine koyarak da faydasını görebilirsiniz.

Salatalık

Salatalığın %96'sı sudur. Bu yüzden göz kuruluğu için de kullanılıyor. Dilimlediğim salatalığı gözlerimin üzerine yerleştirip bir güzel dinlendiriyorum 😊 O kadar iyi hissettiriyor ki!

Sizin de gözlerinizde batma oluşuyorsa bu yöntemlerden size uygun geleni uygulayabilirsiniz. Ben saydıklarımın hepsini ihtiyaç duyduğumda yapıyorum, çevremdekilere öneriyorum. Doğal yöntemlerle evde kolayca yapabileceğiniz basit teknikler bunlar 😊 Sarımsak, çay, bal, süt ve salatalık; sürekli evimizde bulunan bu besinler ile gözlerimizi dinlendirebilir ve çoğu zaman gözlerimizde oluşan komplikasyonlara çare bulabiliriz 😊

Not: Bahsetmiş olduğum bu yöntemler kendi araştırmalarım ve deneyimlerimden oluşuyor. Tıp alanında bir eğitimim yok. Bunları uygulayacaksanız lütfen bunu göz önünde bulundurun. 😊

Sevgiler

9 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim canım okuduğun için 😊

   Sil
 2. Çayı biliyordum da sarımsağı hiç duymamıştım. Göz çok önemli bir uzuv. Korumak gerek. Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle, çok da hassas dikkat etmek gerek. Sevgilerimle 😊

   Sil
 3. Maddelere baktığım da önüme ilk gelen sarımsak olmasa okumak biraz zahmetli gelebilirdi 😃 Ama sarımsak beni benden aldı ya.Gözle temas ettirilmesine çok şaşırdım.Bu aralar bendede başladı.Denicem teşekkürler 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah hemen faydası olur 😊 İşinize yarayacak olmasına çok sevindim 🤗

   Sil
 4. Faydalı doğal çözümler emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
 5. Merhaba, sayfama beklerim

  http://gezgiccift.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil

Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim :) Yorumlarınızla ne düşündüğünüzü paylaşırsanız çok mutlu olurum :)
Sevgiler ^ ^

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

- DESIGNED BY ECLAIR DESIGNS -