Antep'te Gelin Mevlidi

gelin mevldi hediyesi

Cumartesi günü gelin mevlidim oldu ama hakkında bir yazı yazamadım. Asıl nedeni çok fazla fotoğraf çekememiş olmam. Aslında anlatacak çok şey olmakla beraber fotoğrafını çekebileceğim uygun şeyler bulamadım. Arkadaşlarım video çektiler, ses kaydı aldılar ailelerine göstermek için :)


Öncelikle hazırlık aşamasından bahsedeyim. Gelin mevlidinde gelinin evi son derece kişisel eşyalardan arındırılmış oluyor ;) Mesela mutfakta tezgahımın üzerindeki her şeyi kaldırdım. Sadece tost makinem, kahve makinem ve ekmek kızartma makinem duruyordu. Ocağım üzerine 2 tane çaydanlık çıkardım. Tüm pasta tabaklarımı ve çay bardaklarımı servise hazır olarak mutfak masamın üzerine tepsilerle indirdim.

Çeyizlerimi dizdiğim çamaşır odamdaki dolaplarımın kapaklarını açık bıraktım. Gelen hemen baksın diye. Çocuk odasındaki sandığımın üzerine yazmalarımı dizdim.

Mevlidimiz yemekliydi, ama yemek benim evimde yenmedi. Kayınvalidem 2 alt katımda oturuyor. Onun evinde yemek yenildi. Mevlid okunması, çay, tatlı ve şerbet benim evimdeydi. Mevlid sabahı kuaföre gidip evime geldim. Antep'te adet olduğu için gelinliğimi giydim. Bunun asıl nedeni düğünüme gelemeyen olursa beni gelinliğimle görebilsin diye.

Kayınvalidem evinde 70 kişiye yemek hazırladı. Menümüz içli köfte, dolma, mantıydı. Yemekler çok güzeldi. Herkes çok beğendi.

Saat 2 gibi misafirler evime geldiler.

Mevlidi 2 hoca okudular. İlahileri tef eşliğinde söylediler. Bu sırada güllü şerbet dağıtıldı. Ardından tatlı ve çay geldi. 

Mevlidde  dağıttığımız hediyelerimiz çok güzeldi. Kırmızı keseler içinde inci bir tespih ve minik bir Kur'an-ı Kerim. Kur'an'larımız rengarenkti ve kadife kaplıydı.

gelin mevlidi hediyesi

Annem, babam ve kardeşim de mevlidim dolayısıyla evimize gelmiş oldular :)

Hediye olarak getirdikleri çiçeği çok beğendim. Yapma gibi görünüyor ama capcanlı :)) Adı Anthurium yani Antoryum. Bakımı çok kolay bir çiçekmiş, almak isteyenlere iyi bir fikir olabilir :)

anthurium
Anthurium
Mutfak penceremin önüne çok yakıştı :)

anthurium
Anthurium
Gelin mevlidimi bu şekilde yaptık. Yöreden yöreye adetler değişiyor tabi ki. Antep usulüydü bu :) Siz gelin mevlidi yaptınız mı, yaptıysanız farklılıklar nelerdi? 

Yorumlarınızı merakla bekliyorum :)

Sevgiler :)8 yorum:

 1. canım hayırlı olsun tekrardan :) çiçeğinde çok güzelmiş...

  YanıtlaSil
 2. Hiç anlamadığım konular bunlar :) Hayırlı uğurlu olsun :)

  YanıtlaSil
 3. Hayırlı olsun. Bizim oralarda gelin çeyizi denir, yemek verilmez, gelinlik hiç giyilmez :)) sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Gelinlik giyilmesini Antep'ten başka bir yerde duymadım ben de:) Sevgiler

   Sil
 4. Çiçeğinizin rengi çok güzel :) Hayırlı olsun, güzel günler dilerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Sevgiler, güzel hayırlı günler :)

   Sil

Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim :) Yorumlarınızla ne düşündüğünüzü paylaşırsanız çok mutlu olurum :)
Sevgiler ^ ^

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

- DESIGNED BY ECLAIR DESIGNS -