'Osmanlı'da İnsan Tanıma Sanatı El ve Yüz Okuma' Kitap Yorumum

Osmanlı'da İnsan Tanıma Sanatı El ve Yüz Okuma

Dikkat bu kitap bağımlılık yapabilir! :)

Bilinmeyen bir dünyayı keşfetmek ister misiniz? Bir başucu kitabı nidasıyla okuduğum sıradışı, anlaşılır, sırları çözen, muhteşem bir kitap. Elime aldığımda bir de şuna bakayım, bir de buna bakayım derken bırakamıyorum. Saatlerce kendi elimi, yanımda kim varsa onun elini incelemekten kendimi alamıyorum! Elimize bakarak neler neler söylenebiliyormuş! Aşk hayatınız, kariyeniz, sağlık durumunuz, çocukluğunuz, yaşamınızdaki türlü türlü olaylar, ve daha bir sürü şey!Eskiden Osmanlı'da saraya alınan kişilerin önce ellerine bakılır, yetenekleri zaafları öğrenilir ona göre görev verilirmiş. Ah ah ne kadar hoşuma gitti öğrenince. Tam bi Osmanlı sevdalısıyım ben zaten, okudukça daha çok seviyorum o şaşalı dönemi :)

Kitaba başlarken içerikten hemen sonra şu satırları göreceksiniz.

Sığınırım Allah'a kovulmuş Şeytandan 
Allah ile başlarım o Rahim ve Rahman

Hamd ve şükür alemlerin Rabbi Alla'a
Salat ve selam Resulüne aline eshabına

Giriş kısmı ise şu satırlarla başlıyor. Genel anlamda bir tanım yapılmış, el falı nedir :)

El falı, ilm-i kıyafet, ilm-i firaset, kefname gibi adlarla anılan el okuma, elin yapısı ve çizgilerine bakarak kişinin karakteri ve kaderi hakkında bilgi sahibi olma sanatıdır.

Yazarı Abdullah Demir hakkında kısacık bir bilgi vereyim.
Zirve Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Hukuk Tarihi anabilim dalında öğretim üyesi. Bir çok kitabının içinde bu kitabı son yayınlanan. Bundan önce 3 kitabını daha okudum bu arada :)

Bu kitabı o kadar çok beğeniyorum ki yeterli övgüyü yapamadığımı düşündüm. Siz en iyisi kendiniz alın, ne demek istediğimi anlayacaksınız :)

Sevgilerimle :)

25 yorum:

 1. yaaa bende istiyorummmmm mutlaka bulacağımmmm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kadar güzel ki, elimde gören alıp okumak istiyor :)) Mutlaka alın :))

   Sil
 2. Çok merak ettim Kiraz hatun. Kitapyurdu'ndan yeni siparişlerim geldi. Bunu da önümüzdeki ay alacağım inşallah. Teşekkürler canım paylaştığın için ❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim canım, yorumuma güvenip almayı düşündüğün için :) Kitap yurdu'ndan ben de sürekli alışveriş yapıyorum, oradan aldım zaten :) Sevgiler :))

   Sil
 3. Enteresan bir kitapmış. Resimdekine göre eline baktım ama tam anlaşılmıyor sadece ömrümün uzun olduğunu gördüm:)) Alıp okumalı hemen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabın içeriğinde tek tek el resimleri üzerinden her bir çizgi, şekil kategorilere ayrılarak anlatılmış. Alıp okuyun gerçekten çok ilgi çekici :) İnşallah Rabbim uzuuuun ömür versin hepimize :) Sevgiler :)

   Sil
 4. a aaaaa ne ilginç bişi bu yaaaa :)

  YanıtlaSil
 5. kitapyurdunda varmıdır acaba hemen bakayımmm 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. varmış alayımmm 😊 tişikkür ederimmm canımmmm

   Sil
  2. Ben de tam bakmıştım varmış dicektim canım geç kalmışım :) İndirimdeymiş bi de ben aldığımda yoktu :) Hayırlı olsun şimdiden :))

   Sil
 6. Ben çok severim Bu tarz kitapları. Daha önce başka benzerlerini çok okudum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında ben de bunun türünde Elfabe'yi okumuştum. Ama resimleri arka sayfalarından takip ediyordu yazıları pek anlayamamıştım. Marifetnama'de de yüz okuma kısmını okumuştum. :)

   Sil
 7. El falı bana hep ilginç gelmiştir. Saç rengine göre kişilik analizi felaketinden sonra bu kitap ilaç gibi olabilir :D Haha ama benim de kitap siparişlerim bugün geldi daha onlar bitince düşüneceğim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok hoşunuza gidebilir :) mesela yazarlık kabiliyeti olanların elindeki çizgiden tutun da meslek hayatınızdaki değişiklik zamanlarına kadar öğrenebilirsiniz :) sevgiler :)

   Sil
 8. Keyifli bir kitaba benziyor, en kısa zamanda edinip incelemem gerek :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok keyifli özellikle de güzel şeylerin olduğunu elimize yizümüze bakarak anlamak :) mesela benim elimdeki bi çizgiden dolayı çok sezgisel biri olduğumu söylüyor kitap, okuyunca çok hoşuma gitmişti. Bildiğim bir özelliğim ama öyle okuyuncadaha bi sevdim bu yönümü :))

   Sil
 9. Bu kitabı okuyunca kim olsa aynısını yapar bence hemen yanındakinin ve tanıdıklarının eline bakıp tanımlamalar yapmaya çalışır. Zevkli de olur hani ;)
  Yolun düşerse buralara bana da beklerim kahve içmeye gelirsin laflarız ordan burdan ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle gerçekten de çok hoşuma gidiyor :) Yanımdakinin de hoşuna gidiyor bence :) Hemen geliyorum büyük bir zevkle, çok güzel olur :) Çok teşekkür ederim :))

   Sil
 10. Gerçekten ilginç bir kitaba benziyor, ben de listeme ekledim. Bu güzel yorumundan sonra merak etmemek elde değil :) Sevgilerle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel sözlerin için :)) Çok mutlu oldum :) Sevgilerle :))

   Sil
 11. Böyle bir kitap mı varmış çok ilginç :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de görünce şaşırmıştım, iyi ki almışım dedim :)

   Sil

Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim :) Yorumlarınızla ne düşündüğünüzü paylaşırsanız çok mutlu olurum :)
Sevgiler ^ ^

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

- DESIGNED BY ECLAIR DESIGNS -