Polimer Kil ile Dekoratif Araba Süsü Yapımı

Polimer Kil ile Dekoratif Araba Süsü

El emeği hediyeler çok değerli benim için. Belki de bu yüzden sevdiğim insanlara hediyeler yapmayı çok seviyorum. Sevgimi göstermenin bir yolu gibi sanki .. Bu yüzden bu blogda bolca yaptığım hediyelerle karşılaşacaksınız.

Bu yazımda eşimin arabası için yaptığım dekoratif süs var. Polimer kilden yaptım. Baya uğraştım ama o kadar beğendi ki, kesinlikle buna değdi !

Neler kullandım :

^ Halkalı çivi
^ Yuvarlak uçlu kargaburun
^ Polimer kil
^ 1 tanecik halka
^ Zincir
^ Japon yapıştırısı gücünde süper yapıştırıcı

Nasıl yaptım :

1. Yuvarlak uçlu çivileri kargaburun ile birbirleriyle birleştirdim.

polimer kil dal yapımı

2. Kahverengi ve yeşil polimer killeri yaptığım halkanın üzerine boşluk kalmayacak şekilde doladım. Sadece bir yerde küçücük bir aralık bıraktım. Halkayı geçireceğim yerde. Birkaç kez doladım, kalın durması için. Dal görüntüsü vermeye çalıştım. 

Bu arada bir şey eklemek istiyorum. Polimer kil olarak siyah, beyaz, sarı, kırmızı ve mavi renkleri satın aldım. Diğer bütün renkleri, birbirleriyle karıştırarak buluyorum.

3. Rengarenk polimer killerden küçük küçük yuvarlaklar yapıp dalların üzerine koydum.

4. Kargaburun yardımıyla halkayı geçirdim. Buraya zincir takacağım için.

Bu burada kalsın. Yumurtalarını nasıl yaptğıma bakalım. Farklı farklı yapmaya çalıştım. 3 değişik şeklini göstereyim. Hepsini bu yöntemlerle yaptım. Tam bir renk cümbüşü oldu.

5. Top haline getirdiğim polimer kilin üzerine minik minik yuvarlakları koydum. Elimde yuvarladım. Sonra da yumurta şeklini verdim.

yumurta süsleme

6. Mavi ve beyaz renklerdeki polimer killeri çubuk kraker gibi yaptım. İkisini birbirine sarmal şekilde doladım. Elimde yuvarladım. Yumurta şeklini verdim.

yumurta süsleme

7.  Aslında bu yumurtayı burada kullanmadım. Ama fikir vermesi açısından paylaşmak istedim.

Aynı şekilde topun üzerine küçük küçük yuvarlakları koydum. Diğerlerinden tek farkı çiçek şeklinde yerleştirdim. Yine elimde yuvarladım.

yumurta süsleme

8. Tüm polimer killeri fırında 130 derecede 10 dakika kadar pişirdim. 

Aman dikkat edin yanmasın. Ben üniversiteyi ailemden farklı bir şehirde okudum. Yurtta tabi ki ocağım yoktu. Ben de bir kere yaptığım polimer killeri kayınvalidemin evinde pişireyim dedim. O fırının huyunu suyunu bilmediğimden yaktım. Evet çok uğraştığım o şeyler yandı ! Tabi sonra onları da değerlendim de, sonuçta yakmasaydım daha güzel olurdu di mi :)

9. Pişirdiğim yumurtaları dalın üzerine yapıştırdım. Bastırarak yapıştırdım, yoksa sağlam olmuyor.

10. En son da zinciri halkadan geçirdim. 

Bu zinciri sevdiğim incili bir kolyemden vazgeçerek bulabildim. Çünkü zincir yerine tül kullanmayı planlamıştım. Basit göründüğünü düşündüğüm için ondan vazgeçtim. :)

Dekoratif eşya

Bu fotoğrafı arabada nasıl durduğunu göstermek için çektim. Tesbihlerle birlikte arabaya renk kattı bence :)

dekoratif eşya

Ben araba için bir süs olarak hayal ettim. Siz eviniz için dekoratif olarak da yapabilirsiniz tabi ki. Neler eklemek istersiniz, nasıl buldunuz ?

Sevgi ile kalın ..


4 yorum:

 1. ah yaa polimer kimyası üzerine tez yazmıştım, merak etmiştim boncukları, ne güzel değerlendirmişsiniz... el yapımı, emek başka tabi ki ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, ben de polimer kilden boncukları çok sevdim emek istiyor tek tek yapmak ama değiyor 😊

   Sil
 2. Harika olmuş. Ellerine sağlık. Ben de el yapımı hediyeye çok değer veririm. Zaman ve emek harcananı bir başka oluyor sonuçta. ฅʕ•ᴥ•ʔ

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi çok değerli oluyor 😊 Benim gibi düşünen insanlarla tanışmak çok güzel 😊 Çok teşekkür ederim 😊 Yazınızın sonunda bile panda var ne kadar tatlııı 😊

   Sil

Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim :) Yorumlarınızla ne düşündüğünüzü paylaşırsanız çok mutlu olurum :)
Sevgiler ^ ^

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

- DESIGNED BY ECLAIR DESIGNS -